Autem

Hotel LEV**** se nachází v Lovosicích v samém srdci Českého středohoří. Je komfortně dostupný po dálnici D8 (z Prahy za cca 35 min a z Drážďan za cca 1 hodinu).Cyklisté ocení nedalekou Labskou stezku.V okolí je řada historických památek i přírodních zajímavostí.

  • zámky Libochovice, Ploskovice, nebo města Litoměřice a Terezín  
  • Milešovka,  Lovoš, Říp

Litoměřice

Královské město Litoměřice leží na březích řeky Labe cca 10 km od Lovosic. Město má malebné historické centrum, které je ohraničené z velké části dochovaným gotickým opevněním. Na Mírovém náměstí je možné navštívit dům „U Kalicha“, který své jméno dostal podle vyhlídkové věže v podobě kalicha. Věž odkazuje na vinařskou tradici města.

V přízemí této budovy se nachází Informační centrum. Nenechte si zde ujít prohlídku podzemí, které patří k nejrozsáhlejším v Čechách. Mezi další zajímavé stavby patří gotický hrad ze 13. stol. Dnes je zde k vidění moderní expozice českého vinařství. Další velice zajímavou stavbou je katedrála sv. Štěpána na Dómském pahorku, která byla vybudována v 17. stol.  

Terezín

Pevnostní město Terezín se nachází 8 km od Lovosic. V 18. století zde Josef II. postavil pevnost, kterou pojmenoval po své matce Marii Terezii. Téměř po celém obvodu města je zachováno původní opevnění ve slohu francouzské fortifikační školy Maziéres. Součástí opevnění je i o něco později vybudovaná malá pevnost ležící za městem. Ta během 2. světové války sloužila jako koncentrační tábor.

V roce 1941 zde vzniklo ghetto, kterým prošlo 160 tisíc vězňů. Nejnavštěvovanější památky ve městě jsou: Památník Terezín a Muzeum ghetta, Park terezínských dětí, Židovský hřbitov s krematoriem, Malá pevnost – areál bývalé policejní věznice gestapa a Magdeburská kasárna se stálými expozicemi.  

Zámek Libochovice

Zámek Libochovice se nachází na břehu řeky Ohře cca 17 km od Lovosic. V 17. století koupil od Šternberků vyhořelý renesanční zámek hrabě Dietrichstein a přestavěl ho do ranně barokního stylu. Zámek je obklopený nádherným francouzským parkem. V roce 1787 se zde narodil významný český přírodovědec Jan Evangelista Purkyně. Dnes zde má vlastní stálou expozici.  

Zámek Ploskovice

Zámek Ploskovice je od Lovosic vzdálený 15km. V 18. stol bylo na místě zbořené středověké tvrze vybudováno sídlo pro Annu Marii Františku, později vévodkyni toskánskou. V 19. stol se Ploskovice staly letním sídlem rakouského císaře Ferdinanda I. Habsburského. Na úpravě zámku se značně podílel jeden z nejlepších malířů a dekoratérů 19. století Josef Navrátil. Zámek Ploskovice si zahrál i v několik českých a mezinárodních filmech a pohádkách, jako např. Princ a Večernice, Duch nad zlato, Amadeus.

Hrad Střekov

Hrad Střekov je od Lovosic vzdálený cca 31 km. Tato zřícenina tvoří výraznou dominantu a symbol města Ústí nad Labem. Stojí na 100m vysoké znělcové skále nad pravým břehem řeky Labe. Z Lovosic se k hradu dostanete přes Litoměřice.      

Zřícenina hradu Hazmburk

Hazmburk se nachází cca 13 km od Lovosic. Spolu s nejvyšší horou Českého středohoří Milešovkou vytváří nezaměnitelnou kulisu tohoto kraje. Věže zříceniny nelze přehlédnout. Ve 14. století byl hrad prodán Zbyňku Zajíci z Valdeka. Tehdy se změnil i název hradu z Klapý na Hazmburk a to podle jména majitele (německy zajíc = der Hase). K hradu vede pohodlná turisticky značená cesta z vesnice Klapý.    

Vodní hrad Budyně

Budyně leží cca 21 km od Lovosic. Původně pozdně gotický hrad ze 13. stol. Ve století 16. přestavěn na renesanční zámek, ze kterého se dodnes dochovala jen část.    

Porta Bohemica

Porta Bohemica neboli „Brána Čech“ je údolí Labe, které svými meandry vytváří krásnou přírodní scenérii. Od kostelíka v Dubicích ji budete mít jako na dlani.   

ZOO v Ústí nad Labem

V ústecké ZOO jste z Lovosic autem za cca půl hodiny (22 km).

Vinařství sv. Tomáše (Malé Žernoseky)      

Vinařství sv. Tomáše je rodinné vinařství nacházející se v obci Malé Žernoseky (cca 3 km od Lovosic).  První zmínky o vinicích v tomto kraji jsou již ze 13. století. Dnes zde vinnou révu pěstují na ca 8 ha – viniční trať Na Dobraji a svahy Opárenského údolí.

Žernosecké vinařství (Velké Žernoseky)

Pokud pojedete na kole, zamiřte k přívozu v Malých Žernosekách, který je cca 3 km od Lovosic. Nechte se převést na druhý břeh. Odtamtud už je to k vinařství jen pár metrů.Vinice zde byly ve 12. století založeny mnichy cisterciáky. Dodnes zde má vinařství velkou tradici.

Johann W.- vinařství Třebívlice

Třebívlice jsou od Lovosic vzdálené cca 16km. Jedno z nejmladších vinařství v kraji. Vzniklo mezi roky 2004 – 2010. Obnovili několik viničních tratí, které se většinou nachází na svazích vyhaslých sopek Českého středohoří.

Dubický kostelík

Pokud se chcete pokochat nádherným výhledem na Portu Bohemicu, zajeďte si autem nebo na kole do obce Dubice.  Od penzionu Sv. Barbory je nádherný výhled na meandrující Labe.

Hora Říp

Říp (455m n. m. )je již zdaleka viditelný a výrazný vrch čtyři kilometry od Roudnice nad Labem. Na vrcholu se nachází rotunda Sv. Jiří a podle pověsti sem vystoupal praotec Čech.

Hotel LEV Lovosice v Lovosicích hodnocení